Меню сайту

Категорії розділу
А [11]
Б [3]
В [0]
Г [4]
Д [0]
Е [2]
Ж [0]
З [0]
І [0]
К [2]
Л [0]
М [1]
Н [0]
О [1]
П [1]
Р [1]
С [1]
Т [0]
У [0]
Ф [1]
Х [1]
Ц [0]
Ч [0]
Щ [0]
Ш [0]
Ю [0]
Я [0]

Міні-чат
200

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 30

Статистика
Total users: $
Всего: 3
Новых за месяц: 0
Новых за неделю: 0
Новых вчера: 0
Новых сегодня: 0

Октябрят: 2
Пионеров: 0
Помощников: 0
Модераторов: 0
Инквизиторов:
Замов.админа:
V.I.P:

Парней: 2
Девушек: 1
ALL_USERS$

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Терміни » С

Суспільство
Суспі́льство — організована сукупність людей, об'єднаних характерними для них відносинами на певному ступені історичного розвитку. Суспільство — також соціальна самодостатня система, заснована на співпраці людей і зі своєю власною динамічною системою взаємозв'язків його членів, об'єднаних родинними зв'язками, груповими, становими, класовими та національними відносинами. Відносини людей у межах суспільства називають соціальними.

Термін суспільство іноді заміняють запозиченим з латинської мови словом соціум. Відповідно, прикметник соціальний у багатьох контекстах синонімічний прикметнику суспільний.

Історія дослідження суспільства


Перші уявлення про суспільство, як систему співжиття людей формувались з найдавніших часів розвитку інтелектуальної культури людства. Великий внесок в визначення суспільства внесли стародавні мислителі, китайський філософ Конфуцій, античні мислителі Платон та Арістотель, їхні учні та послідовники. У теоретично-філософській уяві стародавніх мислителів суспільство у буквальному розумінні цього слова ототожнювалося з державою. Арістотель вбачав людину, як політичну, або державну істоту. Закономірності розвитку суспільства і держави ототожнювалися.

На відміну від мислителів античності філософи середньовіччя запримітили різницю між соціумом і державою, але приховували це в релігійних містифікаціях. Нікколо Макіавеллі був одним з перших, хто визначив державу, як одну із складових соціуму, більш широкого і фундаментального утворення. Мислителі пізнього середньовіччя в дослідженні суспільства продовжували приділяти велику увагу державі, її підрозділам і структурам. Перші уяви та дослідження суспільства, як специфічного утворення і форму людського співжиття були несміливими і непослідовними. Про головний об'єкт — соціум як цілісну систему — соціальна філософія могла сказати надзвичайно мало. Багато авторів новітньої історії, навіть не спробували більш-менш серйозним чином прояснити собі природу елементарних явищ соціального, не кажучи вже про його внутрішню природу і сутність. Пошук теоретичних моделей, які б адекватно відтворювали природу і сутність соціального, історію його розвитку і механізми функціонування, триває і досі.

Зараз є ряд наукових концепцій, які описують історичний розвиток суспільства. Однією з них (але не єдиною) є хвильова концепція Тофлера, за якою історичні суспільства поділяються на три хвилі: аграрну, індустріальну, постіндустріальну.

Еволюція суспільства


Існують прообрази суспільства у тварин — це стадо та зграя. Чим більш складною стає ментальна організація кожної людини у суспільстві, тим складнішим стає суспільство. Велику роль у цьому процесі відіграє держава через створення правових механізмів, організації систем навчання та виховання.

Впродовж історії людства суспільство розвивалося завдяки ускладненню суспільних зв'язків та соціальної структури, поділу праці, стратифікації.

Ознаки суспільства за Едвардом Шилзом


Американський соціолог Едвард Шилз виділяє такі критерії спільноти, які необхідні для того, щоб вважати її суспільством:
спільнота не входить в жодні об'єднання, які роблять його частиною більш крупної системи;
шлюби укладаються між членами спільноти;
спільнота має цілісну територію, яку вважає власною;
поповнюється здебільшого за рахунок дітей тих людей, які вже є визнаними представниками спільності;
спільнота має спільну систему управління;
вона має власну назву на власну історію;
існування спільноти є довшим середнього терміну життя окремого індивіда;
у спільноти існує специфічна культура - спільна система цінностей, що забезпечує згоду поміж її членами.

Найголовнішими для Шилза виступають троє з перелічених ознак - спільна система управління, спільна територія і спільна культура.

Категорія: С | Додав: Skope50 (03.10.2011)
Переглядів: 1784 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Ваш Профіль
Вівторок
14.05.2024
18:56

[ Управление профилем ]

Годинник

Пошук

Друзі сайту


Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz